تبلیغ

دانلود بازی کامپیوتر

.

دانلود انیمیشن دوبله فارسی

.لینک های خراب را در قسمت نظرات گزارش دهید. (در کمترین زمان ممکن اصلاح میشود.)
طب اسلامی سنتی

توصیه پزشکی امام رضا علیه السلام به مأمون

امتیاز یادت نره

توصیه پزشکی امام رضا عآخرین توصیه پزشکی امام رضا علیه السلام به مأمون

از نگاه امام رضا علیه السلام توجه به امور پزشکی و رعایت اصول طبی برای پیشگیری از بیماریها و حفظ تندرستی و سلامتی از وظایف آدمی نسبت به بدن خویش است.

امام رضا علیه السلام ضمن اشاره به اصل کلی نظام بهداشت و درمان خطاب به مأمون می فرماید: اعلم ان الله عزوجل لم یبتل الجسد بداء حتی جعل له دواء ولکل صنف من الداء صنف من الدواء وتدبیر و نعث؛ آگاه باش که خدای متعال هیچ بدنی را به دردی مبتلا نمی سازد مگر این که برای آن دارویی قرار داده است و برای هر قسمتی از دردها، قسمتی از داروها است که نیازمند مدیریت و انگیزش است.


توجه و به کارگیری این اصل، زمینه ساز بسیاری از تحقیقات علوم پزشکی می شود. یعنی به پزشکان و داروسازان یادآوری می کند که هیچ بیماری را لاعلاج ندانند و به دنبال داروی آن باشند چون هر دردی را که بشر بدان مبتلا شود خدای متعال برای آن دارویی قرار داده است که باید در طبیعت، یا عوامل روانی و روحی او جستجو کرد تا کشف گردد و معالجه شود

توصیه پزشکی امام رضا ع

امام رضا علیه السلام پس از بیان این اصل کلی و ویژگی های مواد غذایی و تشریح انواع بیماریها و درمانها در آخرین توصیه حکیمانه خود به مأمون می گوید: هیچ گاه نگو مدتها فلان کار را کردم و فلان چیز را خوردم اما گزندی ندیدم و فلان چیز را نوشیدم ولی زیانی به من نرسید و فلان کار را انجام دادم اما از آن بدی ندیدم. امام رضا علیه السلام در ادامه چنین انسانهایی را به حیوان تشبیه کرده ، می فرماید: این گروه از مردم ، مانند حیواناتی هستند که نمی فهمند چه چیز برایشان مضرّ است و چه چیز سودمند.

امام رضا علیه السلام در پایان ضمن تشبیه بیماریها به دزدی که به بدن دستبرد می زند، می فرماید: اگر دزد در همان بار اولی که دزدی می کند مجازات شود دیگر دزدی را تکرار نخواهد کرد و کیفرش آسانتر خواهد بود، اما به او مهلت داده می شود و کاری به کارش نمی گیرند و در نتیجه دزدی را تکرار می کند تا جایی که به بزرگترین سرقتها دست می زند و آنگاه دستگیرش می کنند و دستش را می برند و این مجازات بزرگ را متحمّل می شود و این عاقبت طمع اوست .

کارهای همه به دست خداوندی است که شأنش أجلّ از آن است که او را فرزندی باشد، و بازگشت همه به سوی اوست ، پاداش نیک را از او امید داریم که او آمرزنده و توبه پذیر است . به او توکل می کنیم که مؤمنان باید به او توکل کنند، و لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم .

دیگر مطالب ما را در بخش طب سنتی اسلامی ایرانی مطالعه فرمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا