تبلیغ

دانلود بازی کامپیوتر

دانلود بازی Stronghold: Warlords
پزشکی و سلامت مجلهطب اسلامی سنتیعمومی

علت های خواب رفتن دست و پا+ویدئو

خواب رفتن دست و پا خواب رفتگی دست و پا علت اصلی خواب رفتن دست و پا چیست؟ وقتی اعضای بدن به خواب می‌روند خواب رفتن اعضای بدن مثل دست و پا  گزگز،بی حسی،خواب رفتگی و مورمور شدن دست و پا خواب رفتن دست و پا

علت های خواب رفتن دست و پا+ویدئو

خواب رفتن اعضای بدن مثل دست و پا

خواب رفتن اعضای بدن یعنی خدر. در لغت به معنای سستی و ضعف است و آن علتی است آلیه که اگر سبب آن قوی باشد حس لمس باطل می‌شود و اگر ضعیف باشد نقصان می پذیرد و بسیاری از پیشه وران آن را به سه قسمت تقسیم کرده اند بیمار چنان احساس می نماید که در عضو مورچه حرکت می‌کنند و سوزن در آن فرو می رود اما از آن دردمند نمی شود .

از کلام شیخ الرئیس مفهوم می‌شود که احساس حرکت مورچه در بعضی از انواع آن به هم می‌رسند و گویا در صورتی باشد که در عضو سوءمزاج بارد (سرد) حادث باشد و عصب را کثیف و قوام روح و ابخره‌ی واصله به عضو را غلیظ و منافذ و مجاری روح را کوچک گرداند و به جهت حرکت روح غلیظ‌القوام و آن عقل و مرور آنها به عضو چنان می‌پندارد که مورچه حرکت می کند و سوزن فرو می‌رودو اگر عضوی به واسطه‌ی بستن بر بالای آن از خون پر می‌شود و منافذ را می‌بندد و قوام روح را قطع می‌کند همان حالت است .

علامت دیگر در خواب رفتن عضو حرکت است و می شود به نحوی که تا حدودی لرزه دارد و اگر قوی باشد خیلی ضعیف می شود زیرا که چون قوه‌ی احساس خلل پذیرد این اتفاق رخ می‌دهد.

***

اگر ناشی از فشار عصب باشد علت عدم وصول قوه حساس است به نحوی که هیچ نپذیرد یا نقصان پذیرد به واسطه آنکه عصب را چیزی فشار داده است و راه‌های روح به آن جهت مسدود گردیده است مثل آنکه در حالت نشستن بر عضو و بستن آن نیز پیدا می شود و حالتی پیش می‌آید که احساس خواب رفتن دست و پا به وجود می آید که‌ یا به سبب غلبه خشکی در آن عضو منافذ را می‌بندد زیرا که رطوبت به تحلیل رفته است علاجش این است که آن را با روغن گل ماساژ دهید یا گاهی از غلبه دم به عضو رخ می‌دهد که علاجش زیادی خون و سرخی رنگ و رو است به نحوی که به سیاهی میل می نماید علاجش فصد و کم خوردن است

اگر از غلبه رطوبت باشد علامتش همان علامت های غلبه بلغم است که باید گرمیجات بیشتر میل کنند و روغن مالی با روغن های گرم مانند شونیز انجام بدهند و گاهی از غلبه رطوبتی رخ می دهد که در یک جا مانده است که علامتش صلابت و غلظت آن و سود یافتن است از مصرف گرمیجات. علاجش مالیدن روغن‌های گرم حارّ و تبدیل مزاج است به ضمادات و جوشانده داروهایی که گرم مزاجند به عضو به نحوی که سرخ گردد.

۱- گردش خون ضعیف

شایع ترین علت خواب رفتن دست ها و پاها در خواب، کاهش جریان خون در دست ها و پاها است که با تغییر دادن حالت خواب می توانید آن را رفع کنید.

۲- دیابت

خواب رفتن دست و پا حتی هنگام بیداری ممکن است نشانه دیابت باشد.مهم ترین و شایع ترین بیماری مربوط به اعصاب محیطی، دیابت است که در تغذیه اعصاب اختلال ایجاد می کند و از آنجا که هر چه طول اعصاب بیشتر باشد تغذیه آن ها بیشتر با مشکل مواجه می شود، اعصاب پاها آسیب پذیرترند و خواب رفتگی پاها در دیابت بیشتر مشاهده می شود. علاوه بر خواب رفتن دست و پا، در بیماران دیابتی، انواع اختلالات حسی از جمله کرختی، بی حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز کردن دست و پا نیز مشاهده می شود.

۳- سندروم تونل کارپل

بیماری سندرم تونل مچ دست نیز با خواب رفتن دست ها خود را نشان می دهد، به گونه ای که ممکن است فرد، شب ها به دفعات با حالت خواب رفتگی دست از خواب بیدار شود. این بیماری زمانی به وجود می آید که عصبی که از مچ دست وارد پنجه و نوک انگشتان می شود، بر اثر کار زیاد یا عوامل دیگری نظیر کم کاری تیروئید، حاملگی و دیابت آسیب می بیند و آن منطقه بدون اینکه بیمار فعالیت خاصی داشته باشد، با یک مختصر فعالیت به خواب می رود.

۴- آرتریت

بیماری آرتریت باعث التهاب و درد مفاصل بدن می شود. این بیماری باعث تحریک و آسیب اعصاب در ناحیه مفاصل نیز می شود.

۵- عمل جراحی دست

این حالت باعث تحریک یا آسیب عصب می شود.

۶- بیماری گیلن  باره

بیماری گیلن  باره نیز با علائم خواب رفتن دست و پا، کرختی و بی حسی آغاز می شود که ممکن است این علائم با معاینه پزشک در بیمار تشخیص داده نشود. اما در هر صورت خود بیمار از حالت های اختلال حسی در اندام های خود آگاه است.

۷- مسمومیت دارویی

مسمومیت های دارویی نیز ممکن است باعث مسمومیت اعصاب محیطی شود که از میان این داروها، داروهای شیمی درمانی که به اعصاب سلول های محیطی بیماران سرطانی آسیب می زنند، شایع تر است.

۸- مسمومیت با فلزات سنگین

خوردن یا تنفس فلزات سنگین مثل جیوه، سرب، تالیوم و آرسینک نیز باعث خواب رفتن دست و پا می شود. وقتی که دماسنج یا لامپ کم مصرف یا مهتابی در فضای اتاق شکسته شود، بر اثر تصعید جیوه فرد دچار مسمومیت می شود.

۹- مسمومیت ویتامینی

اگرچه گروه ویتامین های B بی ضرر هستند، اما استفاده بیش از اندازه ویتامین B6 می تواند مسمومیت ایجاد کند که این مسمومیت خود را به صورت بی حسی دست و پا نشان می دهد.برای جلوگیری از خواب رفتن دست هنگام خواب، آن را زیر بالش یا سرتان قرار ندهید.

۱۰- بیماری ام اس

بیماری های عصب مرکزی نخاع هم  می توانند کرختی و بی حسی دست و پا را ایجاد کنند، مثلا بیماری ام  اس نیز همین علائم را دارد.

۱۱- سکته مغزی

سکته های مغزی نیز به علت ایجاد اختلال در اعصاب، بی حسی ایجاد کرده و بر اثر آن دست و پا خواب می رود.

۱۲- تغییرات فشار خون

فشار خون ارتباط مستقیمی با بیماری های اعصاب محیطی ندارد، ولی به دلیل اینکه اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون و عروق محیطی نقش دارد، ابتلا به بعضی از بیماری های اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون مشکل ایجاد کرده و خود را به صورت افت فشار خون نشان می دهد.

پیشگیری از خواب رفتن دست ها موقع خواب

– هنگام خواب، دست ها را زیر بالش یا سر قرار ندهید.
– روی دست ها نخوابید، زیرا این امر باعث قطع گردش خون می شود.
– کف دست را هنگام خوابیدن مشت نکنید و باز بگذارید.
– دست ها را روی قلب قرار دهید تا بی حسی آن برطرف شود.
– ورزش های مخصوص برای تقویت شانه، گردن و دست ها را انجام دهید.
– از بالش های نرم تر استفاده کنید، از بالشت زیر زانو هم استفاده کنید و به پشت بخوابید.
– در صورت ابتلا به سندروم تونل کارپل که باعث به خواب رفتن یا بی حسی دست می شود،از داروی ضدالتهاب با تجویز پزشک استفاده کنید.

منبع: قانونچه /بیتوته

ویدئو

_________________________

طب اسلامی - طب سنتی - نت پاک

دانلود فیلم هندی
دانلود سریال خارجی
لینک های خراب را در قسمت نظرات گزارش دهید. (در کمترین زمان ممکن اصلاح میشود.)

 برای دانلود از سایت فیلترشکن یا VPN خود را غیرفعال فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا