تبلیغ

دانلود بازی کامپیوتر

دانلود بازی Stronghold: Warlords
طب اسلامی سنتی

فواید میوه ها و خوراکی ها در کتاب طب الرضا+بخش چهارم

فواید میوه ها و خوراکی ها و سبزیجات  در طب اسلامی فواید میوه ها و خوراکی ها در کتاب طب الرضا خواص ميوه ها و سبزيها در طب امام صادق عليه السلام نت پاک میوه های شفابخش از نگاه طب سنتی  طب سنتی و اسلامی – انواع ميوه ها  و سبزیجات و مزاج آن ها خواص میوه به بنابه روایات در طب اسلامی  خواص میوه ها و گیاهان دارویی طبع میوه ها طب امام الصادق دانلود کتاب طب صادقpdf درمانگاه طب الصادق صبحانه در طب امام صادق نت پاک و طب الرضا خواص خربزه خواص جو خواص تره خواص عسل  خواص درمانی سبزیجات فواید میوه ها و خوراکی ها

فواید میوه ها و خوراکی ها در کتاب طب الرضا+بخش چهارم

فواید میوه ها و خوراکی ها – برخی آموزه های کتاب طب الرضا

کرفس

نادر، خادم امام رضا(ع) گفت: آن حضرت فرمودند: شما آن را دوست ندارید و نیست چهارپایی مگر آن که کرفس را دوست دارد یعنی حتی حیوانات آن را دوست دارند.

گیاهی است مقوی و اشتهاآور و از نظر این که آهک بسیار دارد در تحلیل رسوبات بدن خیلی مؤثر است. در معالجه ی رماتیسم بسیار سودمند است.

کدو

امام رضا(ع) از رسول گرامی اسلام (ص) نقل می کند که آن حضرت فرمودند: هنگامی که کدو را پختید از آن بیشتر بخورید که آن دل غمگین را شاد می گرداند.

کندر

به زنان باردارتان کندر بخورانید؛ اگر در شکم زن، پسر باشد، باهوش، دانا و شجاع می شود و اگر دختر باشد، خوش چهره و خوش اخلاق می شود و شوهرش نیز سعادتمندو خوشبخت می گردد.

کندر فراوان بخورید و آن را در دهان نگه دارید و بجوید و من جویدن آن را بیشتر دوست دارم و بلغم معده را از بین می برد، عقل را زیاد و غذا را گوارا می سازد.

گردو

محمد بن ابراهیم جعفی گوید: مردی به امام رضا(ع) از دل پیچه شکایت کرد که نزدیک است او را بکشد.

از آن حضرت خواست برای او دعا کند، زیرا داروهای زیادی را به کار برده و نفعی نداشت بلکه بر درد آن هم افزوده است.

محمد گوید: امام (ع) تبسمی کرده و فرمودند: وای بر تو! اگر من از خداوند بخواهم که آن برطرف شود، همانا از خداوند می خواهم به حول قدرت خود آن را از تو برطرف گرداند. سپس زمانی که دل پیچه تو شدید شد، گردویی را داخل آتش کن تا حرارت به داخل آن برسد و همه ی پوستش را تغییر دهد و بعد آن را بخور که در همان ساعت دل پیچه ات آرام گیرد.

محمد گوید آن مرد انجام داد و گفت: به خدا سوگند یک بار آن را انجام دادم دل پیچه از من برطرف شد به اذن عزوجل.

گل ختمی

امام هشتم (ع) می فرماید: شستشو دادن سر با گل ختمی در روز جمعه جزء دستورات پیغمبر اسلام (ص) است علاوه بر این دارای خواصی است مانند این که موها و صورت را زیبا می نماید و از سردرد جلوگیری می کند.

گوشت قرمز

حسین بن خالد گفت: به امام رضا(ع) عرض کردم: مردم بر این باور هستند که هر که سه روز گوشت نخورد، بداخلاق می شود.

امام رضا(ع) فرمود: دروغ گفته اند ولی هر که چهل روز گوشت نخورد، اخلاق و بدن او تغییر می کند زیرا نطفه در مدت چهل روز تغییر شکل می یابد.

سهل بن زیاد از یکی از یارانش که گمان می کنم محمد بن اسماعیل باشد، گفته است: یکی از ما، در حضور ابوالحسن الرضا(ع) از گوشت سخن به میان آورد و گفت: هیچ گوشتی گواراتر از گوشت بز نیست.

امام رضا(ع) نگاهی به او انداخت و فرمود: اگر خداوند، گوشتی گواراتر از گوشت میش آفریده بود همان را به جای قربانی کردن اسماعیل می فرستاد.

خوردن گوشت نپخته، در شکم کرم به وجود می آورد.

امام رضا(ع) به خدمتکارش فرمود: برای ما گوشت سر و سینه را خریداری کن و از قسمت های پشت خریداری نکن؛ زیرا سر و سینه به چراگاه نزدیک تر و از آفات دورترند.

زیاده روی در خوردن گوشت جانوران وحشی و گاو، عقل را خشک، فهم را سرگردان، ذهن را کودن کرده و فراموشی می آورد.

ماش

امام رضا(ع) در پاسخ به یکی از یارانش درباره ی بهق (شبیه برص، لکه های روی پوست) فرمود: ماش تازه را در فصل نوبر خودش بردار و همراه با برگش بکوب و آب آن را بگیر و ناشتا بخور و بر روی بهق بمال.

ماهی

هرکه از درد شقیقه و شکم می ترسد، در تابستان و زمستان نباید پس از خوردن ماهی تازه بخوابد.

هر کس از ابتلا به درد شقیقه و شوصه (درد شکم، سینه پهلو) می ترسد بعد از خوردن ماهی تازه، چه در تابستان یا زمستان، از خوابیدن خودداری کند.

غسل کردن با آب سرد پس از خوردن ماهی، سبب فلج خواهد شد.

کسانی که می خواهند از سردرد و باد شکم در امان باشند، ماهی تازه بخورند. این عمل را هم در فصل زمستان و هم در تابستان انجام دهند؛ چون ماهی تازه برای پیشگیری از این گونه دردها بسیار سودمند می باشد.

مویز

هر که می خواهد حافظه اش قوی شود، هر روز ناشتا، هفت مثقال مویز بخورد.

نان برنجی

چیزی سودمندتر از نان برنجی به درون شکم فرد مبتلا به سل راه نیافته است.

نخود

احمد بن محمد ابی نصر از امام رضا(ع) روایت کرده است که امام (ع) فرمود: نخود برای کمردرد خوب می باشد.

و حضرت رضا (ع) پیش و پس از هر غذا، نخود می خواست.

در کتاب عیون اخبار الرضا با سه سند به نقل از امام رضا(ع) از پدرانش آمده که رسول خدا (ص) فرمود: بر شما باد خوردن نخود و عدس، زیرا مبارک و مقدس است و باعث رقت قلب و زیاد شدن اشک می شود.

نمک

در کتاب عیون اخبار الرضا از عبدا… بن عبدالرحمان معروف به صفوانی روایت شده است: کاروانی از خراسان به سوی کرمان رفت، راهزنان راه را بر مسافران بستند و مردی را که گمان می کردند دارایی بسیاری دارد گرفتند. مرد، مدتی در اسارت دزدان بود و او را شکنجه دادند تا این که مقداری پول به آن ها داد و خودش را آزاد ساخت. دزدان، مرد را در میان برف رها و دهانش را از برف پرکرده و بستند. همسر یکی از راهزنان، دلش به حال مرد سوخت و او را آزاد کرد و مرد را فراری داد.

***

ولی دهان و زبان مرد آسیب دید به طوری که نتوانست حرف بزند. سپس به خراسان برگشت و شنید امام علی بن موسی الرضا(ع) در نیشابور است. در خواب دید گویا یک نفر به او می گوید: فرزند پیامبر خدا به خراسان آمده است، دربارۀ بیماری خودت از حضرت بپرس شاید دارویی به تو یاد دهد که از آن سود ببری.مرد گفت: در خواب احساس کردم نزد حضرت رفتم و از آن چه گرفتار شده بودم شکایت نمودم. حضرت به من فرمود: مقداری زیره و آویشن و نمک بردار و نرم کن و روزی دو یا سه مرتبه در دهان خودت نگه دار تا خوب شوی.

***

مرد از خواب بیدار شد و به آنچه در خواب دیده بود فکر نکرد و به آن اعتنا نکرد تا این که به دروازه ی نیشابور رسید. به او گفته شد: علی بن موسی الرضا(ع) از نیشابور بیرون رفته و در رباط سعد است.مرد تصمیم گرفت به سوی حضرت برود و بیماری خودش را بگوید تا شاید دارویی سودمند به او داده شود.به سوی رباط سعد رفت و داخل کاروانسرا شد و به حضرت گفت: ای پسر پیامبر خدا! ماجرای من چنین و چنان است و دهان و زبانم آسیب دیده است به طوری که به سختی می توانم حرف بزنم، به من دارویی یاد بدهید تا از آن سود ببرم.

امام رضا(ع) فرمود:

آیا به تو یاد ندادم؟ برو و به آن چه را در خواب گفتم انجام بده.

آن مرد گفت: ای پسر پیامبر خدا، اگر مصلحت می دانی آن را دوباره برایم تکرار کنید.

امام رضا(ع) به مرد فرمود: مقداری زیره، آویشن و نمک را با یکدیگر مخلوط و مقداری از آن را در هر روز، دو یا سه مرتبه در دهان بگذار که خوب خواهی شد.

مرد گفت: استفاده کردم از دارویی که حضرت برایم تجویز نمود و خوب شدم.

هویج

خوردن هویج برای رفع قولنج و بواسیر است و به جماع نیز کمک می رساند.

منبع:http://ravazadeh.com/


طب اسلامی - طب سنتی - نت پاک

فواید میوه ها و خوراکی ها

 

دانلود فیلم هندی
دانلود سریال خارجی
لینک های خراب را در قسمت نظرات گزارش دهید. (در کمترین زمان ممکن اصلاح میشود.)

 برای دانلود از سایت فیلترشکن یا VPN خود را غیرفعال فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا